Kurz a rekvalifikace ISO 9001, 14001, 27001, 18001, 17025, 15189, SVP

 
 
 

 

Power Query a Power Pivot – „nové“ nástroje v Excelu

Power Query a Power Pivot – „nové“ nástroje v Excelu

Ve firemním prostředí se často potkáváme s potřebou vyhodnocování „většího objemu“ informací. Tato potřeba nás vede k čím dál více populárnějším nástrojům v aplikaci Excel, které dokáží výrazně uspořit již tak přeplněné „úkolovníky“ a časy na přípravu prezentací do nekončících porad či meetingů požadujících neustálé rozbory informací nejlépe aktualizovaných k dané minutě prezentace. Získání a transformace různých zdrojů dat do Excelu se jeví prioritou v současném systému managementu a procesech. Je to jedna z významných dovedností v Excelu nejenom pro ekonomy, plánovače či logistiky…

Co je Power Query?

Power Query je nástroj/funkce Excelu a poskytuje rychlé a snadné možnosti pro shromažďování a formování dat. Power Query umožňuje připojit, zkombinovat a upřesnit zdroje dat tak, aby vyhovovaly našim potřebám další analýzy.

Díky Power Query a Power Pivotu v Excelu strávíme méně času manipulací s daty a získáme čas na řízení. Ať už se jedná o malé datové sady nebo velké sady s až miliony řádků, můžeme se k datům připojit, vyčistit je, načíst od Excelu, analyzovat a případně následně dále sdílet.

Je možné konstatovat, že se jedná o skvělý nástroj a pravděpodobně jednu z nejlepších funkčností Excelu, se kterou se můžeme v moderním Excelu seznámit. Přináší novou podobu práce se zdrojovými daty mimo Excel. Celý proces importu, transformace a načítání lze zredukovat na kliknutí na tlačítko a tím i snížení chybovosti při opakovaných úpravách.

Použití Power Query má čtyři fáze:

  • Připojení - Import dat a vytvoření připojení k datům, ať už jsou v cloudu, ve službě nebo na místním úložišti.
  • Transformace – Úprava „formování“ dat tak, aby vyhovovala našim potřebám, zatímco původní zdroj zůstává beze změny.
  • Kombinace - Data je možné uzpůsobovat dalším propojením více zdrojů a tím získáme jedinečné zobrazení.
  • Načtení – Dokončení dotazu a uložení do listu nebo datového modelu.

Co je Power Pivot?

Power Pivot umožňuje provádět výkonnou analýzu dat a vytvářet sofistikované datové modely. Pomocí Power Pivotu je možné zpracovávat velké objemy dat z různých zdrojů, rychle analyzovat informace a snadno sdílet získané poznatky. Pomocí datového modelu a kolekce tabulek lze vytvářet relace uložené jako součást sešitu. Datový model je integrován s dalšími funkcemi v Excelu, jako jsou tabulky a kontingenční tabulky, a poskytuje tak bezproblémové analytické prostředí.

Autor článku: Ing. Josef Sobotka

<< Zpět

Systémy jakosti s.r.o. na Facebooku

 

 

 

 
tel/fax: 566 620 261 | e-mail: info@systemy-jakosti.cz© SYSTÉMY JAKOSTI s.r.o.